четвер, 14 листопада 2024 р.

Непересічна особистість Петра Івановича Гавсевича

 14.11.2024 року пошуковий загін гуртка «Історичне краєзнавство» презентував учням 11-тих класів та гостям ліцею свою краєзнавчо-дослідницьку роботу «Життя та професійна діяльність Петра Івановича Гавсевича». Було переглянуто відео та презентацію, у яких висвітлено результати дослідження. Даний захід був проведений з метою популяризації особистості Петра Івановича Гавсевича, серед населення Лубенщини. 
Учні, що виявили інтерес до даної теми, отримали змогу поставити запитання дослідникам під час круглого столу в приміщенні бібліотеки ліцею.
 Здавна Лубенський край славився свοїми лікарськими рοслинами. Тут їх вирοщували мοнахи Бернардинськοго мοнастиря, а після його руйнування цю справу перебрав Мгарський Спасо-Преображенський мοнастир. У 1709 р. за наказом Петра І тут пοчала діяти польοва аптека та бοтанічні сади для розведення лікарських рοслин.
 Дана робота досліджує та висвітлює життя людини, фундатора першої дослідної станції лікарських рослин в Україні та Європі, статиста, громадського діяча та непересічної особистості – Петра Івановича Гавсевича.
 П.І. Гавсевич був першим директοром Лубенської дослідної станції лікарських рослин, яка на сьогодні прοдовжує діяти та прοбуджує інтерес у певних наукοвих кοлах. Тому дана рοбота має практичне значення, адже ім'я Петра Івановича тісно пοв'язане з містом Лубни.
Досліджуючи життя та діяльність П.І. Гавсевича шляхом аналізу доступних архівних та краєзнавчих матеріалів, праць науковця, нам вдалося:
– показати, що фундаментом для галузевих досліджень стало навчання в кращих навчальних закладах та спілкування з видатними вченими, які викликали у нього інтерес і потяг до наукових знань;
– установити, що постать Петра Гавсевича невідома широкому загалу, недостатньо вивчений його науковий спадок, однак немає узагальнюючих робіт, що розкривають невідомі сторінки в його діяльності та містять повний аналіз його наукової спадщини;
– підтвердити, що Петро Іванович був освіченою, талановитою людиною, його науковий спадок налічує близько 50 робіт, Гавсевичем було написано ряд рецензій на книги з питань економіки та кооперації в Україні.
– прослідкувати тісний зв'язок П.І. Гавсевича з Лубнами, наскільки відоме ім'я вченого на Лубенщині. Науковець зробив вагомий внесок у дослідну справу лікарських рослин в Україні, чим ввійшов в історію становлення дослідної станції лікарських рослин. У нашому краї вшановують пам'ять видатного вченого, зокрема відкрито меморіальну дошку. 
Архівний сектор виконавчого комітету Лубенської міської ради містить листи-переписки пасербиці Гавсевича, М.Я. Сенгалевич із Б.С. Ванцаком, де містяться дані про біографію та життєвий шлях ученого. Відповідно до рішення виконавчого комітету Лубенської міської ради народних депутатів від 19.09.1989 року № 187 було присвоєно одній з вулиць нового масиву ім'я Петра Гавсевича.
– виокремити та проаналізувати періоди професійної діяльності Петра Гавсевича, зокрема працю за фахом у Волинській та Чернігівській губерніях, Лубенський та Київський періоди.
 У результаті дослідження можна сказати, що П.І. Гавсевич залишив у спадок вагомі праці з вирішення важливих питань сільського господарства. За його ініціативою і проєктом офіційно в 1916 році в Лубнах було організовано першу дослідну станцію лікарських рослин, метою якої стало всебічне дослідження культурних і дикорослих лікарських рослин, а також розроблені ним теоретичні й практичні положення її функціонування.
Софія Кривохижа, учениця 11Б класу Ліцею імені братів Шеметів

Немає коментарів:

Дописати коментар