У сонячний день, 9 жовтня, учні 10-В класу, вирушили до мальовничого селища - Опішня. По дорозі нас зустрічало ранкове сонечко, яке своїм теплим промінням привело до Національного музею українського народного гончарства.
Опішня - це мальовниче місце, суцільний музей гончарства, як під відкритим небом, так і в багатьох опішнянських хатах. Музеї гончарської творчості родин гончарів розкинуті по всьому селищу. яке знаходиться на півночі Полтавщини на високому березі річки Ворскли. На подвір'ї музею розкинувся так званий Гончарський етнопарк (галерея монументальної й садово-паркової глиняної скульптури). Просто неба стоять неймовірні витвори мистецтва найрізноманітніших розмірів і форм, виконані митцями з різних міст України – переможцями Всеукраїнських гончарських фестивалів, що проводилися тут.
Хоч містечко відоме з ХІІ ст, гончарством тут ще задовго до цього займалися скіфи. А сучасне гончарське мистецтво розвивалося в Опішному останні 3-4 століття. Свого апогею воно досягло наприкінці ІХ - початку ХХ ст. У містечку близько 1000 гончарів! А їхня продукція імпортувалася майже на усі континенти світу.
Також ми відвідали Меморіальний музей-садибу філософа й колекціонера опішнянської кераміки Леоніда Сморжа, відкритий у 2010 році в присілку Опішні Міські Млини. Основу експозиції складає найбільша в Україні приватна колекція опішнянської кераміки, яку впродовж 1960-1990 років було зібрано відомим українським ученим, доктором філософських наук, професором Леонідом Опанасовичем Сморжем. Колекція налічує близько 700 унікальних авторських глиняних творів відомих гончарів Опішного – Івана Білика, Михайла Китриша, Гаврила й Миколи Пошивайлів, Григорія Тягуна, Василя Омеляненка, Трохима Демченка, Олександри Селюченко. Переважна більшість із цих робіт існує лише в одному екземплярі, оскільки виготовлені на замовлення.
Окрім кераміки, в експозиції представлені вишиті українські чоловічі та жіночі сорочки, рушники й скатертини, а також близько 100 писанок, зібраних у різних регіонах України, що вражають яскравою кольоровою гамою й багатою символікою; велика кількість фотографій та особисті речі колекціонера доповнюють експозицію. Ми багато дізналися нового, відкрили красу народних митців рідного краю, насолодилися гарною погодою і подорожжю в колі однокласників.
Учениці 10-В класу Клемпатюк Софія та Мороз Тетяна
Немає коментарів:
Дописати коментар